Mužské reprodukčné zdravie ako téma

Mnohé páry túžiace po dieťati čelia problémom s oplodnením. Kedysi boli problémy častejšie prisudzované ženám, ale dnes lekári zdôrazňujú, že muži sú často tiež zodpovední. Preto by obaja partneri mali absolvovať zdravotné vyšetrenia pri ťažkostiach s oplodnením. Zmena životného štýlu zameraná na mužské reprodukčné zdravie môže byť viac ako prospešná. Zdravie mužského reprodukčného systému je 50-percentným garantom úspešného počatia potomka.

Tri kritériá kvality spermií

Množstvo spermií je kľúčové – nízka koncentrácia znižuje šancu na oplodnenie. Tvar spermií je ďalším faktorom – nevhodná morfológia môže viesť k zániku zárodku alebo potratu. Pohyblivosť spermií je tiež dôležitá – neaktívne spermie ťažšie dosiahnu vajíčko. Faktory ovplyvňujúce tvorbu kvalitných spermií je možné zlepšiť cieľavedomým úsilím.

Faktory poškodzujúce spermie

Na množstvo a kvalitu spermií vplývajú: fajčenie (negatívne ovplyvňuje erekciu a kvalitu spermií), nadmerné pitie alkoholu (horšie spermatologické výsledky s vyššou konzumáciou), stres (bez regenerácie a pri vysokej hladine stresových hormónov trpí tvorba spermií aj celkové zdravie), nadváha (spôsobuje lenivé spermie a zvyšuje estrogén), strava (nedostatok vitamínov a minerálov je škodlivý).

Ako si muži môžu pomôcť sami?

Zmenou životného štýlu môžu muži predchádzať, či dokonca odstraňovať problémy. Dôležitá je primeraná fyzická aktivita, dostatočný odpočinok pre telo i myseľ, vyvážená strava proti obezite, a vitamíny a minerály, najmä A, C, B, selén a zinok. Tieto látky sú kľúčové pre tvorbu spermií a mužských hormónov. Zdravie mužského reprodukčného systému musí byť v centre pozornosti každého (nielen mladého) muža a jeho ženy – partnerky, ak si plánujú založiť rodinu, počať dieťa.

Zníženie chorobnosti je kľúčové

Spermie sú citlivé na teplotu. Optimálna teplota semenníkov je o 2 °C nižšia než telesná. Mužom s problémami s kvalitou spermií sa odporúča voľné oblečenie a vyhýbanie sa teplým kúpeľom. Horúčky a teplotné ochorenia môžu znížiť počet spermií. Muži by mali dbať na zdravie a imunitu, aby predišli chorobám. Niektoré lieky ovplyvňujúce spermie, ako steroidy, testosterón, chemoterapeutiká, lieky na tlak, opioidy, antidepresíva, biologické lieky a antibiotiká, je dobré konzultovať s lekárom. Možno existujú lepšie alternatívy.

Imunita je základ

Okrem vitamínov a minerálov posilňujú imunitu aj iné prírodné látky. Beta glukány sú jedny z nich. Nachádzajú sa v kvasniciach, niektorých obilninách a hlive ustricovej. Hliva ustricová je dobrým zdrojom beta glukánu. Beta glukány posilňujú imunitný systém a pomáhajú v boji proti infekciám.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to