Mladým mužom nechali urobiť laboratórny test kvality spermií
Mužom dlhodobo ubúdajú spermie a znižuje sa aj ich kvalita. Experti odporúčajú, že by si laboratórny test kvality spermií nechali urobiť už aj mladí muži vo veku 20 až 25 rokov. Ako také vyšetrenie vyzerá? Základom je, že vzorka nesmie pochádzať z pohlavného styku, ale výhradne z masturbácie. Teda žiadny sex, len masturbácia!
Svetová zdravotnícka organizácia dlhodobo varuje pred znižovaním kvality spermií. Podľa jej poslednej správy majú súčasní muži v priemere o tri štvrtiny menej spermií než ich predkovia v 50. rokoch minulého storočia.
Ubúda mužov s najviac pohyblivými spermiami
K obdobným záverom dospela aj obsiahla štúdia, ktorá bola na jeseň predstavená na výročnom stretnutí Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu. Analýza vychádzala z dát dvoch reprodukčných centier z Európy a Spojených štátov. Vzorky od takmer 120 tisíc mužov sa zbierali a vyhodnocovali medzi rokmi 2002 až 2017. Štúdia ukázala, že ubúda mužov s najviac pohyblivými spermiami a naopak pribúda tých s najmenej pohyblivými.
„Vieme, že dôležitú úlohu v čoraz horšej kvalite spermií hrá náš životný štýl, ktorý je dnes viac sedavý a stresujúci, miera znečistenia životného prostredia, v ktorom žijeme, a v neposlednom rade aj to, čo jeme a pijeme,“ uvádza Radek Klubal, vedúci lekár Medicínskeho centra v Prahe, ktoré sa v rámci projektu Zdravá spermie zameriava na problematiku mužskej plodnosti.
Niekoľko dní bez sexu
Ako má správne postupovať muž, ktorý si chce nechať odborne otestovať kvalitu svojich spermií? Hlavnou podmienkou je, že by dva až päť dní pred odberom mal dodržiavať takzvanú ejakulačnú abstinenciu. Zároveň je dôležité, aby sa vyhýbal alkoholu, drogám alebo doplnkom výživy, ktoré by mohli skresľovať výsledky. Pred odberom je potrebné si umyť ruky a penis vodou a mydlom, aby sa zabránilo prípadnej bakteriálnej kontaminácii.
Pre laboratórne vyšetrenie, pre laboratórny test kvality spermií je nevyhnutné, aby boli spermie čerstvé. Vzorku je možné odovzdať v odbernej miestnosti v medicínskych centrách alebo ju osobne doniesť.
„Keď by pre niekoho bolo nepríjemné vykonávať odber u nás, môže ho priniesť z domu,“ potvrdila Silvie Růžičková, špecialistka na genetiku a reprodukčnú medicínu pražského Medicínskeho centra.
V takom prípade sa však vzorka musí doručiť do dvoch hodín, optimálna je jedna hodina. Spermie nemôžu pochádzať z prerušeného sexuálneho styku, ale výlučne z masturbácie, aby nemohol byť ejakulát kontaminovaný. Vzorka sa takisto nesmie prenášať v ľubovoľnej fľaštičke, ale len v špeciálnej sterilnej skúmavke.
Výsledný spermiogram
Vzorka sa neskôr, aspoň na dvadsať minút, uloží do inkubátora, aby spermie skvapalneli. A následne sa vykonáva samotný test. Podľa odbornej pracovníčky magistry Patricie Lukáčovej sa skúma objem, farba, pH a tiež viskozita ejakulátu a či vzorka obsahuje prímesi či stopy krvi. Ďalej sa skúma množstvo spermií, ich životnosť a pohyblivosť. „Teda či majú správny priamy pohyb smeru dopredu, alebo sa točia v kruhu, prípadne sa nehýbu vôbec,“ vysvetlila Lukáčová. Nakoniec sa hodnotí morfológia, teda tvar spermií.
Ak sa záujemca chce len informovať o stave spermií, stačí mu štandardný spermiogram, ktorý ukáže, či je všetko v poriadku, prípadne či je potrebné podniknúť nejaké ďalšie kroky pre zlepšenie kvality spermií. Tento spermiogram však neodhalí prípadné infekcie, ktoré môžu spermie výrazným spôsobom ohrozovať.
Keď muž plánuje založiť rodinu, odporúčajú experti komplexné vyšetrenie, ktoré obsahuje mikrobiologický test aj vyšetrenie spermií na prietokovom cytometri. Vďaka tomuto prístroju je možné analyzovať niekoľko desiatok tisíc spermií naraz a tým získať veľmi detailné informácie o ich celkovom stave.
Výsledky zo základného vyšetrenia sú zvyčajne známe za deň, maximálne za niekoľko dní. Detailná analýza trvá týždeň. „V dnešnej dobe je dôležité, aby sa muži zaujímali o stav svojich spermií čo najskôr. Kvalita spermií totiž významne klesá aj s pribúdajúcim vekom,“ upozornila doktorka Silvie Růžičková.
„Čím skôr zachytíme zlý nález, tým skôr môžeme proces zhoršovania kvality spermií zvrátiť, alebo sa môžeme pokúsiť tento proces aspoň spomaliť,“ vysvetlila lekárka.
Pomôže strava aj sexuálna aktivita
Mužom sa na zlepšenie kvality spermií odporúča v rámci trojmesačného plánu pohybová aktivita, a to ako aeróbne cvičenie, tak napríklad aj posilňovanie, zníženie stresu a zdravá strava. Tá by mala obsahovať jedlá bohaté na vlákninu, orechy, kvalitné bielkoviny, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú napríklad v rybách, a z tukov je vhodné maslo a olivový olej. Samozrejme je ideálny doplniť aj vitamíny a minerály. Medzi dôležité patrí zinok, selén, vitamíny C, E, B12 a karotenoidy.
„Pacient by sa mal vyvarovať hlavne alkoholu a fajčeniu, ale tiež jedlám so stuženými rastlinnými tukmi alebo sladeným nápojom,“ odporučila lekárka Růžičková. Bunky, ktoré produkujú spermie, vystaví nezdravá strava oxidačnému stresu a nakoniec ich zahubí. Výkonných zabijakov mužskej plodnosti teda hľadajme aj v kuchyni, v stravovacích návykoch.
Veľmi dôležité pre dozrievanie spermií je aj teplota, takže nie je dobré obliekať si tesnú bielizeň a často chodiť do sauny, no škodí napríklad aj prílišné sedenie.
„Nemali by sme zabúdať, že významnú úlohu vo vývoji spermií hrá častá sexuálna aktivita, ktorá zlepšuje genetickú kvalitu spermií,“ dodala doktorka s tým, že po troch mesiacoch dodržiavania odporúčaní by potom muži mali ísť na kontrolné odbery krvi a nový spermiogram.