Diagnóza – imunologická neplodnosť
I takú krásnu vec ako milovanie sa, môže znepríjemniť alergia. Diagnóza – imunologická neplodnosť – vie negatívne ovplyvniť dokonca i graviditu či otehotnenie. V každom prípade ide o veľmi zriedkavý jav.
Alergia na spermie
Viacero druhov alergie, no i imunitná reakcia organizmu sa môže prejaviť ako prekážka, pri snažení sa o počatie dieťaťa. Sú známe prípady kedy spermie partnera vyvolali pri nechránenom sexe u partnerky svrbenie či pálenie v pošte, opuch, vyrážky, začervenanie alebo pľuzgieriky pár minút po milovaní. Prečo je tomu tak? Je za tým alergia na spermie, takzvaná histamínová alergia.
Skúste to s kondómom pre overenie
Pre overenie, či je príčina vašich nežiadúcich vedľajších účinkov po styku spôsobená touto alergiou – skúste to s kondómom. Určite berte do úvahy to či ste alergická na latex. Ak u vás po chránenom pohlavnom styku nevzniknú žiadne negatívne reakcie, je možné, že vás trápi alergia na spermie partnera, lepšie povedané na bielkovinu, ktorá je obsiahnutá v ejakuláte mužov. Pri nechránenom styku sa dokonca zriedkavo stáva, že dôjde k anafylaktickej reakcii. Takúto situáciu je potrebné riešiť s alergiológom, on rozhodne či je potrebné predpísať antihistaminiká. Ak máte problém s počatím dieťaťa môže pomôcť umelé oplodnenie. Tuto sa jedná o vzácny typ alergie kedy je žena veľmi citlivá na spermie.
Imunologická neplodnosť
Alergia na spermie je označovaná ako druhá možnosť, ide o bunkovú imunitu, pri ktorej si telo ženy samo tvorí protilátky voči spermiám partnera. Pri tejto možnosti sa vo väčšine prípadov nehovorí ako o alergii na ejakulát samotný, ale ako o vytváraní protilátok na konkrétne spermie muža. Ženy, ktoré trápi chronický zápal močových ciest či pohlavných orgánov majú vyššiu šancu, že sa u nich bude tvoriť tento typ protilátok. Takto sa razantne znižuje šanca, že spermia prenikne hlienom krčku maternice a oplodní ženské vajíčko. Túto situáciu je potrebné diskutovať s imunológom. Pri tomto probléme vie pomôcť chvíľkový chránený pohlavný styk, kedy váš organizmus kvázi zabudne, že problém tohto typu vzniká a váš imunitný systém nebude vystavený dráždeniu. Lekári vedia predpísať i lieky, ktoré tlmia imunitu. Pri otehotnení vie pomôcť až asistovaná reprodukcia, vnútromaternicová inseminácia.
Odmietanie plodu
Ak ste už tehotná, môže nastať situácia kedy váš organizmus tvorí protilátky voči vyvíjajúcemu sa plodu tzv. embryu, čo môže vyústiť k potratu či neschopnosti donosiť potomka. Vo vašom organizme nastane situácia, kedy si telo uvedomí, že vaša maternica obsahuje cudzorodý obsah, pretože ten je tvorený z polovice otcovým genetickým materiálom. Problémy s potratom či donosením dieťaťa sa už v tomto prípade neriešia umelým oplodnením, pretože problém nenastáva pri samotnom počatí. Problém je ten, že oplodnené vajíčko má ťažkosti so samotným uložením sa v maternici, organizmus embryo považuje za votrelca a imunitná reakcia vo vašom tele vyvolá potrat. Imunomodulačná liečba je riešenie, ktoré v tomto prípade vie pomôcť.
Spojiť sa musia imunológ a gynekológ
Známy slovenský imuno-alergiológ tvrdí, že imunita zapríčiňuje negatívny efekt pri donosení plodu, preto je potrebné brať do úvahy viacero možností. Liečba kortikoidmi je jednou z možností, dokáže stlmiť negatívnu odpoveď imunitného systému a takto umožní embryu vyvinúť sa. Ďalšia možnosť predstavuje injekčné aplikovanie imunoglobulínov, tie chránia dieťatko pred vpádmi vášho imunitného systému. Je tu aj ďalšia možnosť ako potlačiť účinkovanie imunitného systému, tou je sterilná tuková emulzia plná intralipidou, existujú i iné liečebné postupy, no tie záležia od výsledkov vášho vyšetrenia. Liečenie takéhoto problému musí byť nastavené presne podľa vašich výsledkov a je možné ho meniť i počas tehotenstva. Po celý čas váš gynekológ spolupracuje s imunológom.
Komu hrozí imunologická neplodnosť?
Šanca, že váš imunitný systém vyhodnotí embryo za nepriateľa sa zvyšuje ak máte:
- Celiakiu
- Ochorenie štítnej žľazy
- Reumatickú artritídu
- Autoimunitné ochorenie
- Systémové ochorenie
- Spermie nepreniknú do vajíčka
Autoprotilátky voči vlastným spermiám
Ani kvalitným spermiogramom s vysokou kvantitou funkčných spermií nevie zabezpečiť, že váš partner je naozaj plodný. Ide o prípad kedy si tvorí autoprotilátky voči vlastným spermiám. Vyšetrením spermií u muža vieme zistiť či sa vedia spojiť s vajíčkom, niekedy vedia byť ich hlavičky potiahnuté vrstvou protilátok, ktorými sa telo muža proti nim bráni. Tento druh spermií nie je schopný dostať sa do vajíčka a znova vie pomôcť len IVF.